Hol és hogyan rádiózhatsz engedély nélkül illetve ingyenesen?
Igazából nem maguk a frekvenciák ingyenesek, hanem azon készülékeké, amelyek megfelelnek a PMR446 vagy a CB PR27 európai uniós jogszabályok által meghatározott technikai követelményeknek. Ezek az eszközök is rendelkeznek engedéllyel, de ezt általában a gyártó intézi (CE). Ezért kaphatók ezek a rádiókészülékek nagyobb boltokban és szaküzletekben is, anélkül, hogy a használati jogosultságot ellenőriznék.
PMR 446
A PMR446 jelzésű kézi rádiók eredetileg kis távolságú, de jó hangminőséget igénylő kommunikációs célokra lettek kifejlesztve. A 446 MHz-es frekvencia lehetővé teszi kis méretű antennák használatát, ami lehetővé teszi kisebb, kompaktabb készülékek gyártását a CB-vel ellentétben. Jelenleg a 446 MHz-es sávban összesen 16 analóg/digitális (DMR) vagy 2×16 kizárólag digitális (dPMR) csatorna használható, mivel 2018. január 1-jétől újabb frekvenciák váltak elérhetővé az 1998-ban bevezetett PMR rádiózáshoz. Ezek a csatornák 12,5 kHz-es távolságra vannak egymástól, és nem a 446,0000 MHz-től kezdődnek, hanem ettől 6,25 kHz-cel eltolva.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 7/2015. (XI. 13.) rendelete a frekvenciafelosztásról és a frekvenciasávok felhasználási szabályairól tartalmaz további részleteket a PMR446 használatával kapcsolatban. Ennek értelmében az analóg és digitális PMR446 a 446-446,2 MHz-es sávban működik, maximális 500 mW ERP teljesítménnyel, kizárólag kézi készülék használatával. Bázisállomások, átjátszók vagy helyhez kötött infrastruktúra használata nem engedélyezett, és csak beépített antenna használható. Az egyedi engedélyezési kötelezettség alól mentesítve vannak.
Ezek alapján az átprogramozott régi ipari rádiók, rádióamatőr készülékek, vagy „kínai” rádiók PMR üzemmódban történő használata nem teljesen engedélyezett. De sajnos látva a hazai árakat nagyon sokan vásárolnak inkább webshop-okból olcsóbb rádiókat és használják azokat. Itt megjegyeznénk azonban, , hogy hallgatózni szabad, adás tekintetében pedig mindenki mérlegeljen. Senkit nem buzdítunk arra, hogy „persze mehet 50 wattal nyugodtan”, legfőképpen engedély nélkül. Viszont kis teljesítményen senki nem fog utána szaladni, azzal, hogy az antenna nem fix rajta.
CB Rádió
A CB PR27-hez tartozó készülékek összesen 40 frekvenciát használhatnak a 26 960−27 410 kHz sávban, kivéve a 26 995 kHz, 27 045 kHz, 27 095 kHz, 27 145 kHz és a 27 195 kHz frekvenciákat, melyeket régebben „alfa csatornáknak” neveztek, és tilos volt beszédátvitelre használni, mivel távirányításra voltak kijelölve.
Engedélyezett üzemmódok és teljesítmények:
AM, FM: 4 W
SSB (azaz USB-LSB): 12 W
Azoknak a készülékeknek, amelyek nem rendelkeznek CB PR27 megfelelőséggel (például régi Grant-ok, Stalker-ek, vagy minden rövidhullámú rádióamatőr adóvevő), a CB sávon való használata szabálysértésnek számít, még akkor is, ha nem lépik túl a fent említett paramétereket. De itt egy kicsit nézzen mindenki a lelke mélyére: bizony létezik egy olyan határ, amit ha nem lépsz túl akkor valószínűleg nem is lesz belőle gondod. Tehát mindent csak ésszel, és mértékkel!
A GMRS, FRS és tovvábi frekvenciák illetve sávok Magyarországon még nem használhatók!